Autor Wiadomość
jaronwoj
PostWysłany: Nie 10:00, 22 Lip 2007    Temat postu: Prezydencki BBN a Min Naimski bezpieczeństwo enegetyczne

Polskie koncerny paliwowe od dawna zapowiadają też, że starają się o zakup złóż ropy naftowej.

Najczęściej wskazuje się na Kazachstan czy Afrykę Północną. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ma inną koncepcję. "Najlepszymi z punktu widzenia finansowych możliwości naszych koncernów byłyby inwestycje w Kanadzie, Nigerii i Angoli". Dlaczego właśnie tam? Nie zostało to wyjaśnione.

Analiza Biura Bezpieczeństwa Narodowego z 2006 r. pokazuje, że 30 proc. zużywanej przez nas energii pochodzi z surowców, których pozyskiwanie obarczone jest bądź ryzykiem „politycznego odcięcia” bądź wzrostem ceny z przyczyn niemożliwych do wyeliminowania poprzez działania władz Polski.

Dywersyfikacja źródeł ich dostaw powinna więc być połączona z zastępowaniem ich innymi – bardziej bezpiecznymi i mniej „politycznymi” – surowcami i sposobami pozyskiwaniaenergii.

Redaktor Kublik z Gazety Wyborczej ujawnia podobne kierunki poszukiwania złóż jakie proponuje firma doradcza MDI współpracująca z holdingiem J&S, głównym dostawcą rosyjskiej ropy do Polski. W analizie z końca 2005 r. MDI stwierdza: "Długofalowo polskie rafinerie powinny podjąć inwestycje w wydobycie ropy w Kanadzie (3/4) oraz Nigerii lub Angoli (1/4), gdzie dzięki łatwym do udźwignięcia dla polskich rafinerii inwestycjom wynoszącym 2 mld dol. i rozłożonym na 10 lat można zapewnić dostęp do 70 proc. niezbędnego Polsce surowca".

Czy rola Pełnomocnika Rządu do Spraw Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii do Rzeczypospolitej Polskiej - V-ce Ministra Piotra Naimskiego w zakresie szczegółowym wg. rozporządzenia zadań tj.5) prowadzenie i koordynacja, koniecznych do realizacji polityki Rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii, rozmów i negocjacji z podmiotami krajowymi i zagranicznymi; 6) współdziałanie z polskimi przedsiębiorcami, którzy będą uczestniczyli w realizacji polityki w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii do Rzeczypospolitej Polskiej. Odnosiła się do PKN Orlen Lotos wobec umów dostawy ropy naftowej 90% wolumenu obejmując zasadę bezpieczeństwa energetycznego ??:- umowa PKN Orlen na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń podpisana przez Igora Chałupca w ostatnich dniach urzędowania - umowa Lotos na dostawy rosyjskiej ropy droga morską podpisana przez Prezesa Olechnowicza- umowa PKN Orlen na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń podpisana przez Prezesa Kownackiego z firmą KD Petrotrade FZE z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Z wywiadu Andrzeja Szczęśniaka

W sposób oczywisty nie da się prowadzić polityki energetycznej wykierowanej przeciwko Rosji, nie narażając na kłopoty kluczowych branż gospodarczych i poważne wydatki konsumentów. Rosja jest podstawowym zapleczem surowcowym Europy (a tym bardziej Polski) i tej sytuacji nie zmieni się przez działania polityczne, szczególnie tak nieudolne.

Analiza własna po upływie roku ;

kierunek rządowy na Kazachstan – negocjacje zakończone niepowodzeniem
kierunek rządowy na Libię – negocjacje zakończone niepowodzeniem
znikome i pozorne starania UE i Komisji Europejskiej na temat restrykcji Rosji wobec Polski w zakresie mięsa i ropy naftowej – bez realnego skutki a stanowczość Prezydena Kaczyńskiego w negocjacjach wykazana z determinacją.
raport specjalny z okazji rocznicy sprawowania władzy przez Premiera Kaczyńskiego realizacja programu bezpieczeństwa energetycznego jest prowadzona w sposób znakomity.
Brak jest odpowiedzi która wersja jest spójna; BBN Prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy rządowa V-ce Ministra Piotra Naimskiego
Tekst polemiczny do dyskusji

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group