Autor Wiadomość
jaronwoj
PostWysłany: Nie 15:27, 22 Lip 2007    Temat postu: Kto odpowiada za właściwą stawkę akcyzy interpelacja posłow

Kto odpowiada za właściwą stawkę akcyzy


Interpelacja nr 7617 do ministra finansów w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego lub zwolnienia od podatku akcyzowego w przypadku wprowadzenia przez nabywcę sprzedawcy w błąd co do przeznaczenia wyrobu

Szanowna Pani Minister! Zgodnie z § 4 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825) podatnik sprzedający wyroby wymienione w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia lub w poz. 1 pkt 3 lit. b i lit. c tiret pierwsze załącznika nr 2 do rozporządzenia, a zatem m.in. oleje opałowe, benzyny specjalne, oleje smarowe, jest obowiązany w przypadku tej sprzedaży: osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą — do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów, uprawniającym do stosowania stawek wymienionych w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia; oświadczenie może być złożone w wystawianej fakturze VAT, a jeżeli jest składane odrębnie, powinno zawierać dane dotyczące nabywcy, datę złożenia tego oświadczenia oraz powinno być dołączone do kopii faktury VAT; osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej — do uzyskania od nabywcy oświadczenia stwierdzającego, iż nabywane wyroby są przeznaczone na cele opałowe; oświadczenie to powinno być dołączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu, potwierdzającego tę sprzedaż.

Zgodnie z ust. 4 § 7 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 72, poz. 500) w przypadku sprzedaży benzyny silnikowej lotniczej do silników tłokowych, paliwa do lotniczych silników turbinowych lub olejów smarowych do silników lotniczych wykorzystywanych do statków powietrznych, podmiotowi dokonującemu ich odsprzedaży podmiotowi dokonującemu zakupu benzyny silnikowej lotniczej do silników tłokowych, paliwa do lotniczych silników turbinowych lub olejów smarowych do silników lotniczych wykorzystywanych do statków powietrznych, który posiada statek powietrzny lub statki powietrzne i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem; zwolnienie ma zastosowanie, pod warunkiem że podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną odsprzedane lub zużyte na cele objęte zwolnieniem.

Powyższe unormowania wzbudzają u sprzedawców przedmiotowych towarów wątpliwości interpretacyjne wyżej wymienionych rozporządzeń. Obywatele zgłaszający się do mojego biura poselskiego sygnalizują mi z dużym niepokojem, że sprzedawca nie ma realnych możliwości weryfikacji prawdziwości złożonego oświadczenia.

Pani Minister!

— Czy sprzedawca wprowadzony w błąd przez nabywcę co do przeznaczenia wyrobu bądź co do innych danych zawartych w oświadczeniu może ponieść odpowiedzialność karno-skarbową?

— Czy w przypadku wprowadzenia przez nabywcę w błąd sprzedawcy co do przeznaczenia wyrobu bądź co do innych danych zawartych w oświadczeniu, zobowiązanym do zapłaty podatku akcyzowego związanego ze zmianą przeznaczenia wyrobu jest sprzedający czy nabywca?

Posłowie Tomasz Lenz i Beata Dorota Sawicka
Toruń, dnia 26 marca 2007 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów — z upoważnienia ministra — na interpelację nr 7617 w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego lub zwolnienia od podatku akcyzowego w przypadku wprowadzenia przez nabywcę sprzedawcy w błąd co do przeznaczenia wyrobu
Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Nr SPS-023-7617/07 z dnia 13 kwietnia 2007 r., przy którym przekazana została interpelacja posłów: Pani Beaty Sawickiej i Pana Tomasza Lenza, w sprawie ewentualnej odpowiedzialności sprzedawcy wyrobów akcyzowych za nieprawdziwe oświadczenie nabywcy wyrobu co do faktycznego przeznaczenia tego wyrobu lub innych danych zawartych w oświadczeniu, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) w § 4 zobowiązuje podatnika sprzedającego osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, wymienione w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia lub w poz. 1 pkt 3 lit. b i c tiret pierwsze załącznika nr 2 wyroby akcyzowe, w tym m.in. oleje opałowe, benzyny specjalne, oleje smarowe — do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów, uprawniającym do stosowania obniżonych stawek. W przypadku sprzedaży ww. wyrobów akcyzowych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej sprzedający jest zobowiązany do uzyskania od nabywcy oświadczenia stwierdzającego, iż nabywane wyroby są przeznaczone na cele opałowe.

Zgodnie z 7 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 z późn. zm.) w przypadku sprzedaży benzyny silnikowej lotniczej do silników tłokowych, paliwa do lotniczych silników turbinowych lub olejów smarowych do silników lotniczych wykorzystywanych do statków powietrznych, podmiotowi, który dokonuje ich odsprzedaży innemu podmiotowi dokonującemu zakupu ww. wyrobów akcyzowych, który posiada statek powietrzny lub statki powietrzne i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem, zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną odsprzedane lub zużyte na cele objęte zwolnieniem.

Odnosząc się do przedstawionych w interpelacji wątpliwości, czy sprzedawca wprowadzony w błąd przez nabywcę co do przeznaczenia wyrobu bądź co do innych danych zawartych w oświadczeniu może ponieść odpowiedzialność karną skarbową oraz czy w przypadku wprowadzenia przez nabywcę w błąd sprzedawcy co do przeznaczenia wyrobu bądź co do innych danych zawartych w oświadczeniu, zobowiązanym do zapłaty podatku akcyzowego związanego ze zmianą przeznaczenia wyrobu jest sprzedający czy nabywca? — wyjaśniam, że zgodnie z treścią przywołanych na wstępie przepisów obowiązkiem sprzedającego jest uzyskanie od nabywcy oświadczenia określonej treści i załączenie go do dokumentów. Niewątpliwie sprzedający winien ocenić, czy oświadczenie zawiera wszystkie dane, o których mowa w ww. rozporządzeniach, i dokonać tym samym weryfikacji formalnej. Sprzedający nie jest jednak uprawniony do merytorycznej weryfikacji oświadczenia, tj. badania jego zgodności ze stanem rzeczywistym. Z regulacji zawartych we wskazanych na wstępie rozporządzeniach wynika bowiem jedynie obowiązek uzyskania od nabywcy oświadczenia, a nie obowiązek ustalania prawdziwości i wiarygodności jego treści. Powyższe rozważania są istotne zarówno z punktu widzenia ewentualnej odpowiedzialności karnej skarbowej sprzedającego, jak i ustalenia osoby zobowiązanej do uiszczenia w prawidłowej wysokości podatku akcyzowego.

Działanie polegające na uzyskaniu przez sprzedającego kompletnego oświadczenia, w którym nabywca podał informacje niezgodne z prawdą i stanem faktycznym, nie podlegają penalizacji. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności karnej za niezgodne z prawem działania nabywcy. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 83, poz. 930 z późn. zm.) w art. 73a wprowadziła odpowiedzialność dla tych, którzy w użyciu wyrobu akcyzowego zmieniają jego przeznaczenie, w szczególności używają oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co narażają podatek akcyzowy na uszczuplenie. Tym samym zgodnie z ww. ustawą sprawcą czynu zabronionego jest ten, kto zmienia przeznaczenie wyrobu akcyzowego i naraża na uszczuplenie należności podatkowe, a nie ten, który w dobrej wierze przyjmuje nieprawdziwe oświadczenie o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych.

Odnosząc się do kwestii ustalenia zobowiązanego do zapłaty podatku akcyzowego w wysokości wynikającej ze zmiany przeznaczenia wyrobu, informuję, że zagadnienie to było już przedmiotem rozstrzygnięć sądów administracyjnych — wyrok NSA I FSK 908/05 z dnia 8 czerwca 2006 r. oraz WSA we Wrocławiu I SA/Wr 1416/05 z dnia 14 listopada 2006 r. W orzecznictwie przyjęto, że podatnik, który wypełnił ciążące na nim obowiązki wynikające z ww. rozporządzeń, a w szczególności uzyskał od nabywcy kompletne oświadczenie odpowiadające wymogom formalnym, nie może ponosić negatywnych konsekwencji działania nabywcy, który zmienia przeznaczenie zakupionych wyrobów akcyzowych — chyba że sprzedający wiedział lub powinien był wiedzieć o nieprawdziwości złożonego oświadczenia. Powyższe stanowisko znalazło również potwierdzenie w orzecznictwie europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawach dotyczących podatku od wartości dodanej (C-439/04 i C-440/04 z dnia 6 lipca 2006 r.).

Podsekretarz stanu

Jacek Dominik

Warszawa, dnia 8 maja 2007 r.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group