jaronwoj |
Wysłany: Czw 8:06, 27 Wrz 2007 Temat postu: Przystąpienie Azerów i Gruzinów do rurociagu Odessa Brody |
|
Do realizacji projektu PERN Przyjaźń i UkrTransNafta powołały ponad dwa lata temu spółkę Sarmatia a teraz będzie Nowa Sarmatia.
Przystąpienie do spółki Azerów i Gruzinów przyspieszy jego realizację. Przez gruzińskie rurociągi popłynie kaspijska ropa, Azerbejdżan jest producentem tego surowca. Trwające od maja negocjacje w tej sprawie kontynuowano wczoraj w Tbilisi, gdzie spotkali się szefowie resortów gospodarki zainteresowanych krajów i przedstawiciele firm. Polskę reprezentowali wiceminister Piotr Naimski i wiceprezes PERN Marcin Jastrzębski. Wszystko wskazuje, że po 24,75 proc. udziałów obejmą w spółceazerski SOCAR, gruzińskie przedsiębiorstwa przesyłowe GOGC oraz PERN i UkrTransNafta, a 1 proc. przypadnie litewskiej firmie Kłajpedos Nafta. Z naszych informacji wynika, że na początek spółka zleci wykonanie szczegółowego studium wykonalności projektu. Sarmatia ma bowiem już od roku opracowanie przygotowane za pieniądze unijne, ale wymaga ono aktualizacji. Nowe analizy powinny być gotowe na początku przyszłego roku.
Wcześniej w tle
7 września, 2007 Ukraina. Jak informuje Kanał Piąty telewizji ukraińskiej, Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przebywa w Baku z dwudniową wizytą. Jego rozmowy z Prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewym zdominowała kwestia ropociągu Baku – Odessa – Brody – Płock. Ukończenie jego odcinku na terytorium Polski też omawiał Premier Janukowycz, który wziął udział w dorocznym forum biznesowym w Krynicy. Oprócz tego, Alijew i Juszczenko postanowili o utworzeniu stałej ukraińsko-azerskiej rady prezydenckiej, omówili perspektywy rozwoju międzynarodowej organizacji GUAM oraz podpisali siedem dokumentów regulujących współpracę w takich dziedzinach jak gospodarka rolna, bezpieczeństwa atomowego, transportu, ochrony środowiska. Ukraina także wyraziła gotowość udzielania pomocy w zakresie rozwiązania konfliktu wokół Górnego Karabach. Azerbejdżan obecnie eksportuje swoją ropę przez Rosję, a także przez otwarty 13 lipca ropociąg Baku – Tbilisi – Ceyhan i jest bardzo zainteresowany w powstaniu nowych kanałów dostaw na rynki europejskie, między innymi tranzytem przez Polskę.
Deklaracje z Krynicy
Przyspieszenie dynamiki wzajemnej współpracy zadeklarował również Wiktor Janukowycz. Jednym z dominujących tematów rozmów była budowa rurociągu Odessa-Brody-Płock. Jak zaznaczył premier Janukowycz po stronie ukraińskiej zbudowano już 600 km rurociągu oraz terminal naftowy. Szef polskiego rządu powiedział, że są możliwości przedłużenia rurociągu do Polski. Według niego można na ten cel wykorzystać około 400 mln euro ze środków Unii Europejskiej. Obaj premierzy zaznaczyli, że w tej sprawie potrzebne są wspólne konkretne działania oraz zdecydowane kroki. Według Jarosława Kaczyńskiego jest to przedsięwzięcie o charakterze strategicznym wykraczające poza stosunki polsko-ukraińskie. Szef polskiego rządu zapowiedział, że poruszy sprawę rurociągu Odessa-Brody-Płock podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Premier Kaczyński poinformował również, że premier Janukowycz ponownie zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty na Ukrainie w listopadzie bieżącego roku. |
|