Autor Wiadomość
trellson86
PostWysłany: Pon 11:54, 15 Wrz 2014    Temat postu:

O Schyłku branży dopiero będzie mówić jak się skończą surowce ...
Michał
PostWysłany: Sob 9:46, 28 Cze 2014    Temat postu:

Mimo kryzysu na rynku finansowym i pracy, jakiegoś załamania w branży naftowej się nie doczekaliśmy.
jaronwoj
PostWysłany: Nie 22:34, 02 Gru 2007    Temat postu: Zmierzch koncernów naftowych

Koncerny naftowe, zamiast inwestować w rozbudowę mocy produkcyjnych, masowo wykupują własne akcje lub przejmują aktywa konkurencji. Niektórzy analitycy uważają, że świadczy to o schyłku branży.

Branża naftowa przeżywa boom na wykupy napędzany astronomicznymi zyskami. Exxon Mobil co roku wykupuje własne akcje za sumę około 30 mld dolarów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, firma wykupi wszystkie akcje do 2024 roku.Pozornie wydaje się to absurdalne. Dlaczego firma zamiast inwestować i zwiększać zyski, pożera własny ogon? Wprawdzie umarzanie akcji poprawia wyniki finansowe w krótkim okresie, ponieważ ten sam zysk rozkłada się na mniejszą liczbę udziałów, ale radość akcjonariuszy szybko może się skończyć, kiedy aktywa i zyski firmy zaczną po pewnym czasie nieubłaganie maleć.Do 2011 roku, notowane na giełdach koncerny naftowe, w tym Royal Dutch Shell, BP, Total I ConocoPhillips nie będą w stanie zwiększać wydobycia - uważa Charles Maxwell, analityk z firmy konsultingowej Weeden & Co. Do 2014 roku ich produkcja wejdzie w fazę długoterminowego spadku. Oznacza to likwidację firm, które będą tracić rację bytu, choć oczywiście spadek wydobycia do zera trwać będzie dziesięciolecia. BLOMBERG / tłumaczenie PeakOil


Według studiów koncernów naftowych, trzeba by wydać 100 miliardów USD rocznie, aby zwiększyć wydobycie ropy oraz gazu ziemnego o 2,5% w latach 2000-2010. Trzeba bowiem w krajach OPEC oraz FSU zwiększyć dzienne wydobycie ropy aż o 4 miliony baryłek, by rekompensować ubytki eksploatacyjne tego nośnika energii w innych regionach świata.

[i]Za Prof. Włodzimierzem Kotowskim / Gigawat Energia[/i]

Do najważniejszych elementów strategii PKN ORLEN należą:

Po pierwsze, koncentracja na wzroście organicznym – na efektywności i uwolnieniu kontrolowanego potencjału, w szczególności poprzez:
- maksymalizację efektu synergii wynikającej ze skutecznej realizacji programów: Partnerstwo w Unipetrol oraz Tworzenia Wartości Mažeikiu Nafta,
- zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej w celu zaspokojenia rosnącego popytu w regionie (osiągnięcie do 2012 roku efektywnych mocy przerobowych całej Grupy PKN ORLEN 33 mln ton rocznie),
- zwiększenie udziału rynkowego w sprzedaży hurtowej (osiągnięcie do 2012 roku 65% udziałów w rynku w Polsce i 75% w krajach bałtyckich),
- wdrażanie strategii dwóch marek i znaczne zwiększenie efektywności sprzedaży detalicznej (osiągnięcie do 2012 roku powyżej 30% udziału w rynku polskim oraz co najmniej 20% udziału w rynku czeskim i krajów bałtyckich),
- optymalizację aktywów poprzez dalsze dezinwestycje spółek spoza działalności podstawowej (przede wszystkim Polkomtel).

Po drugie, ewentualna realizacja opcji wzrostu nieorganicznego. Priorytetowo traktowane są projekty: ekspansja na nowe rynki (m.in. Ukraina i kraje bałtyckie), konsolidacja krajowego sektora naftowego, uruchomienie działalności poszukiwawczo – wydobywczej ropy naftowej, optymalizacji handlu ropą naftową, wzmocnienia hurtowego handlu produktami naftowymi na morze oraz monitoringu potencjalnych celów do przejęcia.


Strategia zakłada osiągnięcie następujących celów finansowych Grupy PKN ORLEN w roku 2012:

- Wskaźnik EBITDA wg LIFO(2): 11 mld PLN
- Wskaźnik ROACE(3): 14%
- Wydatki inwestycyjne(4): 3,5 mld PLN średniorocznie; 21,3 mld PLN razem
- Wskaźnik dźwigni finansowej(5): 30 – 40%


Kierunek rosyjski - Europa

Chociaż dla rosyjskich koncernów naftowych rynek amerykański jest atrakcyjny, to Stany nie są głównym celem strategiczno-surowcowej ekspansji Rosji. Na dziś główne szlaki eksportu rosyjskich surowców prowadzą do Europy. Nowe kierunki to Chiny lub cała Azja Południowo-Wschodnia. W tym drugim wariancie uwzględnia się też eksport surowców do USA, jako jednego z odbiorców. Wcześniej trzeba jednak poprowadzić na rosyjski Daleki Wschód ropo- i gazociagi a także pobudować tam głębokowodne terminale zdolne do obsługi największych tankowców.



PODSUMOWANIE

Rynek światowy wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej jest w nowy punkcie zwrotnym. Widać , że dynamika konsumpcji produktów naftowych jest ujemna w krajach OECD. Spada zużycie produktów, przede wszystkim do celów grzewczych i wytwarzania energii elektrycznej. Wciąż rośnie do celów transportowych.
Chiny jako wschodni tygrys aktywizuja rynek wydobycia w Chinach. Rosja walczy wewnetrznie o kierunki inwestycji z zysków naftowych i gazowych.


Ważna kwestia recesja, czyli - spowolnienie gospodarki światowej nastapi i w jakim czasie? .


Pytanie czy recesja zacznie się od USA tak jak tani dolar i upadek kredytów hipotecznych ?


Czy przeiwestowanie PKN Orlen jest zagrożeniem upadku w perspektywie wobec mozliwości doinwestowania przez Rosjan jako uzupełnienie kapitałowe kontrolowane przez polski Skarb Państwa?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group